  • Mfr # BULK-RS-NHS40-888
  • Zoro # G6256564
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-888
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Length
12"
Thickness
3/16"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 410
Grade
High Strength
Application
General Purpose
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
High Grade
Color
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Texture
Smooth
20 N/mm
Oil Resistance
Shape
Sheet
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 410, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good