  • Mfr # BULK-RS-NHS40-889
  • Zoro # G6257386
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-889
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
3/16"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 410
Color
Type
High Grade
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
General Purpose
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
Oil Resistance
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 410, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good