  • Mfr # BULK-RS-NHS60-207
  • Zoro # G7122857
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-207
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Width
36"
Thickness
3/16"
Length
10 ft.
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Material
Color
Application
General Purpose
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Compression Set
30 %
20 N/mm
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in