  • Mfr # BULK-RS-NHS30-93
  • Zoro # G6261053
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS30-93
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/16"
Length
36"
Width
4"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 310
Grade
High Strength
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Application
General Purpose
Material
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Temperature
Minimum Adhesive Temperature
Density
1.35 g/cc
Oil Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,200 psi
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Shape
Strip
Chemical Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 30 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 310, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,200 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good