  • Mfr # BULK-RS-NHS40-886
  • Zoro # G2849253
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS40-886
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
4"
Thickness
3/16"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 410
Grade
High Strength
Application
General Purpose
Type
High Grade
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Shape
Strip
Tensile Strength
1,500 psi
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Minimum Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 40A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 410, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good