  • Mfr # BULK-RS-NHS40-891
  • Zoro # G6261062
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-891
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
3/16"
Width
4"
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 410
Color
Application
General Purpose
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
High Grade
Minimum Adhesive Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Compression Set
30 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Oil Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Strip
Water Resistance
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 410, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good