  • Mfr # BULK-RS-NHS50-900
  • Zoro # G1201566
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS50-900
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Width
4"
Thickness
3/16"
Length
36"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 510
Grade
High Strength
Application
General Purpose
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Shape
Strip
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 510, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in