  • Mfr # BULK-RS-NHS70-900
  • Zoro # G6261096
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-900
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
4"
Thickness
3/16"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 710
Grade
High Strength
Color
Material
Application
General Purpose
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
High Grade
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Shape
Strip
Adhesive Type
Acrylic
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Minimum Adhesive Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good