  • Mfr # BULK-RS-H40MIL-46
  • Zoro # G3086535
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H40MIL-46
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Width
36"
Length
36"
Thickness
3/16"
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-3065D SB 410 F2
Grade
Military
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Application
Oil Resistant
Type
Military Specification
Tensile Strength
1,200 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Minimum Temperature
Oil Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-3065D SB 410 F2, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,200 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in