  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-239
  • Zoro # G0515891
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60FDA-239
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Thickness
3/32"
Length
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Food
Application
Food Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Type
FDA Grade
Color
Tensile Strength
1,000 psi
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
Compression Set
35 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Density
1.4 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in