  • Mfr # BULK-RS-H50MIL-34
  • Zoro # G2635227
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50MIL-34
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Width
12"
Thickness
3/32"
Length
36"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 M5BG507, MIL-R-3065E
Grade
Military
Type
Military Specification
Application
Oil Resistant
Material
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,200 psi