  • Mfr # U07410.075.0650
  • Zoro # G2861909
/ea
Key Features
Flat Head
Finish
Black Oxide
Drive Size
1/2 in
Tensile Strength
135,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07410.075.0650
Thread Size
3/4"-10
Screw Length
6-1/2 in
Drive Size
1/2 in
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
0.75 in
Thread Length
2 in
Min. Thread Length
2 in
Minimum Thread Length
2 in
Head Diameter
1.125 in
Length
6 1/2 in
Dia./Thread Size
3/4"-10
Head Dia.
1.125 in
Finish
Black Oxide
Head Type
Flat
Tensile Strength
135,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Head Angle (Deg.)
82 Degrees
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
Countersink Angle
82 Degrees
Screw Head Type
Flat
Min. Tensile Strength
135,000 psi
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 1/2 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 3/4 In.-10, Minimum Thread Length 2 in, Fastener Length 6 1/2 in, Head Height 0.75 in, Head Diameter 1.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 82 Degrees , Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable