  • Mfr # U51050.075.0100
  • Zoro # G6155633
Thread Size
3/4"-10
Drive Size
5/8 in
Tensile Strength
85,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U51050.075.0100
Thread Size
3/4"-10
Screw Length
1 in
Drive Size
5/8 in
Head Height
0.75 in
Thread Length
1 in
Min. Thread Length
1 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Diameter
1.125 in
Head Dia.
1.125 in
Dia./Thread Size
Length
1 in
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Thread Style
Fully Threaded
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Thread Type
Coarse
Color
Silver
Head Texture
Smooth
Small Pack
Material Quality Standards
ASTM F837
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Non-Marring Tip
No
Manufacturer Location
Globally Sourced
Seal Material
None
Sealing Gasket
No
Maximum Temperature
550 Degrees F
Dimensional Standards
ASME B18.3
Includes Washer
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/8 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 3/4 In.-10, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 1 in, Head Height 0.75 in, Head Diameter 1.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable