  • Mfr # 75F300KCS
  • Zoro # G7070813
Free Shipping & Returns
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
5/8 in
Tensile Strength
170,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
75F300KCS
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
3/4"-16
Screw Length
3 in
Drive Size
5/8 in
Thread Length
2 in
Head Height
0.75 in
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
2 in
Minimum Thread Length
2 in
Head Diameter
1.125 in
Head Dia.
1.125 in
Dia./Thread Size
3/4"-16
Length
3 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
170,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
System of Measurement
Inch
Class
3A
Temp. Range
- 20 Degrees F to 400 Degrees F
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C38 to C43
Fastener Thread Type
UNF (Fine)
Thread Style
Partially Threaded
Thread Type
Fine
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ASME B18.3
Finish Type
Maximum Temperature
400 Degrees F
Thread Fit
3A
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Material Quality Standards
ASTM A574
Material Type
Steel
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Steel
Material Grade
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Fastener Industry Standards
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/8 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 3/4 In.-16, Minimum Thread Length 2 in, Fastener Length 3 in, Head Height 0.75 in, Head Diameter 1.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable