  • Mfr # BULK-RS-NHS70-270
  • Zoro # G2660971
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS70-270
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/4"
Length
36"
Width
12"
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.75 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Color
Application
General Purpose
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Good
Compression Set
30 %
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Water Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in