  • Mfr # BR360/2500-36
  • Zoro # G408231836
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Brass
Temper
H02
Standards
AMS 4610
Overall Length
36 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BR360/2500-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
36 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Outside Diameter
2 1/2 in
Details
Item
360 Brass Rod
Material
Brass
Temper
H02
Standards
AMS 4610
Material Grade
360
Yield Strength
45,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Shape
Rod
Tensile Strength
49,000 psi
Application
Architecture, Automotive, Builders Hardware, Fasteners, Industrial
System of Measurement
Inch
Description
360 Brass Rod, Material Brass, Material Grade 360, Outside Diameter 2 1/2 in, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Overall Length 36 in, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Temper H02, Tensile Strength 49,000 psi, Standards AMS 4610, Shape Rod, Application Architecture, Automotive, Builders Hardware, Fasteners, Industrial, System of Measurement Inch