  • Mfr # BR360/375-24
  • Zoro # G208231814
Overall Length
24 in
Outside Diameter
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BR360/375-24
Overall Length
24 in
Outside Diameter
3/8 in
Tensile Strength
49,000 psi
Yield Strength
45,000 psi
Description
360 Brass Rod, Material Brass, Material Grade 360, Outside Diameter 3/8 in, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Overall Length 24 in, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Temper H02, Tensile Strength 49,000 psi, Standards AMS 4610, Shape Rod, Application Architecture, Automotive, Builders Hardware, Fasteners, Industrial, System of Measurement Inch