  • Mfr # U24211.011.0025
  • Zoro # G0709371
CAD Available
Key Features
Round Head
Phillips Drive
CAD Drawing
System of Measurement
Inch
Drive Size
#1
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U24211.011.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#4-40
Fastener Length
1/4 in
Drive Size
#1
Head Dia.
0.211 in
Head Height
0.211 in
Maximum Head Width
7/32 in
Head Width
0.212 in
Screw Size
#4
Maximum Head Height
7/32 in
Details
CAD Available
Yes
System of Measurement
Inch
Head Type
Round
Drive
Phillips
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,000 psi
Standards
ASME B18.6.3
Item
Machine Screw
Dimensional Standards
ASME B18.6.3
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small
Thread Fit
3A/2A
Thread Direction
Right Hand
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Round, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size #4-40, Fastener Length 1/4 in, Head Width 0.212 in, Head Height 0.211 in, Drive Size #1, Tensile Strength 60,000 psi, Dimensional Standards ASME B18.6.3, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 7/32 in, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 7/32 in