  • Mfr # U24212.011.0075
  • Zoro # G1163696
Key Features
Round Head
Combination Phillips/Slotted Drive
Tensile Strength
60,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U24212.011.0075
Fastener Length
3/4 in
Head Height
0.075 in
Head Dia.
0.193 in
Head Width
0.212 in
Maximum Head Height
5/64 in
Drive
Combination Phillips/Slotted
Tensile Strength
60,000 psi
Standards
ASME B18.6.3, SAE J429
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B69 to B100
Thread Fit
3A/2A
Coarse
Thread Direction
Right Hand
Type
Machine Screw
Material Quality Standards
SAE J429
Description
Machine Screw, Head Type Round, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Combination Slotted/Phillips, Thread Size #4-40, Fastener Length 3/4 in, Head Width 0.212 in, Head Height 0.075 in, Drive Size #1, Tensile Strength 60,000 psi, Dimensional Standards ASME B18.6.3, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 7/32 in, Minimum Head Width Not Applicable