  • Mfr # U24211.011.0075
  • Zoro # G0345536
Key Features
Round Head
Phillips Drive
Tensile Strength
60,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U24211.011.0075
Fastener Length
3/4 in
Head Height
0.086 in
Head Dia.
0.211 in
Head Width
0.212 in
Maximum Head Height
3/32 in
Drive
Phillips
Tensile Strength
60,000 psi
Thread Fit
3A/2A
Description
Machine Screw, Head Type Round, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size #4-40, Fastener Length 3/4 in, Head Width 0.212 in, Head Height 0.086 in, Drive Size #1, Tensile Strength 60,000 psi, Dimensional Standards ASME B18.6.3, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 7/32 in, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3/32 in, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Inch, Thread Type Coarse, Package Quantity 100