  • Mfr # U24211.011.0037
  • Zoro # G2930261
CAD Available
Key Features
Round Head
Phillips Drive
CAD Drawing
Tensile Strength
60,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U24211.011.0037
Fastener Length
3/8 in
Head Height
0.211 in
Head Dia.
0.211 in
Head Width
0.212 in
Drive
Phillips
Tensile Strength
60,000 psi
Thread Fit
3A/2A
Small
Thread Direction
Right Hand
Type
Machine Screw
CAD Available
Yes
Description
Machine Screw, Head Type Round, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size #4-40, Fastener Length 3/8 in, Head Width 0.212 in, Head Height 0.211 in, Drive Size #1, Tensile Strength 60,000 psi, Dimensional Standards ASME B18.6.3, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 7/32 in, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 7/32 in