  • Mfr # U07000.012.0125
  • Zoro # G5321197
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
#5-40
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
3/32 in
Tensile Strength
180,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U07000.012.0125
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#5-40
Screw Length
1-1/4 in
Drive Size
3/32 in
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
0.125 in
Thread Length
3/4 in
Min. Thread Length
3/4 in
Minimum Thread Length
Head Diameter
0.205 in
Dia./Thread Size
Length
1 1/4 in
Head Dia.
0.205 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
System of Measurement
Inch
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Rockwell Hardness
C37 to C45
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Maximum Temperature
550 Degrees F
Dimensional Standards
ASME B18.3
Material Quality Standards
ASTM A574
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM A574
Screw Head Type
Cylindrical
Basic Material
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Alloy Steel
Min. Tensile Strength
180,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/32 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size #5-40, Minimum Thread Length 3/4 in, Fastener Length 1 1/4 in, Head Height 0.125 in, Head Diameter 0.205 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable