  • Mfr # U51030.013.0100
  • Zoro # G2422287
Key Features
Button Head
Drive Size
5/64 in
Tensile Strength
100,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U51030.013.0100
Thread Size
#6-32
Screw Length
1 in
Drive Size
5/64 in
Head Height
0.073 in
Thread Length
1 in
Min. Thread Length
1 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Diameter
0.25 in
Dia./Thread Size
#6-32
Head Dia.
0.25 in
Length
1 in
Head Type
Button
Tensile Strength
100,000 psi
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Temp. Range
250 Degrees F
Thread Direction
Right Hand
Class
3A
Thread Type
Coarse
Thread Fit
3A
Maximum Temperature
250 Degrees F
Min. Tensile Strength
100,000 psi
Screw Head Type
Button
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/64 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size #6-32, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 1 in, Head Height 0.073 in, Head Diameter 0.25 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable