  • Mfr # M51000.100.0055
  • Zoro # G9704956
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51000.100.0055
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
55 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
26 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
101,500 psi
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 55 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 26 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 25