  • Mfr # M51000.100.0080
  • Zoro # G5341402
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51000.100.0080
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
80 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
26 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Dimensional Standards
DIN 931
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 26 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 25