  • Mfr # M51010.120.0050
  • Zoro # G5329414
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51010.120.0050
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
50 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Manufacturer Location
Fastener Finish
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 50 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 25