  • Mfr # M51010.160.0110
  • Zoro # G2644096
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51010.160.0110
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
110 mm
Head Width
24 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
110 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Maximum Temperature
302 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 110 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 110 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 5