  • Mfr # M51000.160.0150
  • Zoro # G5594172
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51000.160.0150
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
150 mm
Head Width
24 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
44 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
101,500 psi
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 150 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 44 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 5