  • Mfr # M51010.180.0090
  • Zoro # G5676517
Thread Size
M18-2.50
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51010.180.0090
Thread Size
M18-2.50
Fastener Length
90 mm
Head Width
27 mm
Head Height
11.5 mm
Min. Thread Length
90 mm
Head and Washer Height
11.5 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M18-2.50, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 90 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 5