  • Mfr # M51000.200.0100
  • Zoro # G5343432
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51000.200.0100
Fastener Length
100 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
46 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 46 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5