  • Mfr # M51010.200.0110
  • Zoro # G2644069
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51010.200.0110
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
110 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
110 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 110 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 110 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5