  • Mfr # M51000.240.0080
  • Zoro # G5536921
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51000.240.0080
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
36 mm
Head Height
15 mm
Min. Thread Length
54 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
101,500 psi
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Pitch
3 mm
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Manufacturer Location
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 54 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 5