  • Mfr # M51010.040.0016
  • Zoro # G5323893
Key Features
External Hex Drive
A2 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M4-0.70
Head Width
7 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51010.040.0016
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
16 mm
Head Width
7 mm
Head Height
2.8 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head and Washer Height
2.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
A2
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Fastener Industry Standards
DIN 933
Fastener Finish
Tensile Strength
101,500 psi
Dimensional Standards
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
0.7 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M4-0.70, Fastener Length 16 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 16 mm, Head Height 2.8 mm, Head Width 7 mm, Package Quantity 50