  • Mfr # SHT-A36-0.25X18X18
  • Zoro # G316118069
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Yield Strength
36,000 psi
Width Tolerance
+/-0.125 in
Tensile Strength
58,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.045 in
Thickness
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SHT-A36-0.25X18X18
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
Overall Length
18 in
Overall Width
18 in
Details
Yield Strength
36,000 psi
Tensile Strength
58,000 psi
Item
Carbon Steel Plate
Shape
Plate
Elongation
20 %
Description
Carbon Steel Plate, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Overall Length 18 in, Overall Width 18 in, Thickness 0.25 in, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Yield Strength 36,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Machinability Not Rated, Rockwell Hardness 68 HRB, Tensile Strength 58,000 psi, Length Tolerance +/-0.125 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards ASME SA36, ASTM A36