  • Mfr # SHT-A36-0.375X12X24
  • Zoro # G816117708
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Yield Strength
36,000 psi
Tensile Strength
58,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SHT-A36-0.375X12X24
Thickness
0.375 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Details
Yield Strength
36,000 psi
Tensile Strength
58,000 psi
Thickness Tolerance
Item
Carbon Steel Plate
Elongation
20 %
Shape
Plate
Description
Carbon Steel Plate, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Overall Length 24 in, Overall Width 12 in, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Yield Strength 36,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Machinability Not Rated, Rockwell Hardness 68 HRB, Tensile Strength 58,000 psi, Length Tolerance +/-0.125 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards ASME SA36, ASTM A36