  • Mfr # SHT-A36-0.375X4X4
  • Zoro # G716117983
Thickness
0.375 in
Yield Strength
36,000 psi
Width Tolerance
+/-0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SHT-A36-0.375X4X4
Thickness
0.375 in
Overall Length
4 in
Overall Width
4 in
Details
Yield Strength
36,000 psi
Thickness Tolerance
Item
Carbon Steel Square Bar
Tensile Strength
58,000 psi
Shape
Square
Elongation
20 %
Description
Carbon Steel Square Bar, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Overall Length 4 in, Overall Width 4 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 36,000 psi, Tensile Strength 58,000 psi, Brinell Hardness 115 BHN, Rockwell Hardness 68 HRB, Machinability Not Rated, Standards ASME SA36, ASTM A36, Includes Material Certificate No Certificates Included