  • Mfr # SHT-A36-0.5X8X12
  • Zoro # G616117779
Length Tolerance
+/-0.125 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Tensile Strength
58,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SHT-A36-0.5X8X12
Thickness
0.5 in
Overall Length
12 in
Overall Width
8 in
Item
Carbon Steel Plate
Tensile Strength
58,000 psi
Thickness Tolerance
Yield Strength
36,000 psi
Elongation
20 %
Shape
Plate
Description
Carbon Steel Plate, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Overall Length 12 in, Overall Width 8 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Yield Strength 36,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Machinability Not Rated, Rockwell Hardness 68 HRB, Tensile Strength 58,000 psi, Length Tolerance +/-0.125 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards ASME SA36, ASTM A36