  • Mfr # M55010.100.0100
  • Zoro # G5347675
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55010.100.0100
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
100 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
100 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 933
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 100 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 25