  • Mfr # M55000.120.0080
  • Zoro # G5553037
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55000.120.0080
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
80 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Screw Industry Standards
DIN 931
Head Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Fastener Industry Standards
Thread Pitch
1.75 mm
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 10