  • Mfr # M55000.140.0100
  • Zoro # G5721344
Key Features
External Hex Drive
A4 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M14-2.00
Head Width
21 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M55000.140.0100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
100 mm
Head Width
21 mm
Head Height
8.8 mm
Min. Thread Length
34 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
A4
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
DIN 931
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 34 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 10