  • Mfr # M55000.140.0070
  • Zoro # G5785622
Thread Size
M14-2.00
Head Width
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55000.140.0070
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
70 mm
Head Width
22 mm
Min. Thread Length
34 mm
Head Height
8.8 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 34 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 10