  • Mfr # M55000.160.0100
  • Zoro # G5489337
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55000.160.0100
Fastener Length
100 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
38 mm
Head Height
10 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 38 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 5