  • Mfr # M55010.160.0120
  • Zoro # G2643545
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55010.160.0120
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
120 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
120 mm
Head Height
10 mm
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 120 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 5