  • Mfr # M55010.160.0030
  • Zoro # G5347842
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55010.160.0030
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
30 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
10 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10