  • Mfr # M55010.160.0070
  • Zoro # G9704396
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55010.160.0070
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
70 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
70 mm
Head Height
10 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Pitch
2 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Head Type
Hex
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 70 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 5