  • Mfr # M55010.040.0025
  • Zoro # G1845094
Thread Size
M4-0.70
Head Width
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55010.040.0025
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
25 mm
Head Width
7 mm
Head Height
2.8 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head and Washer Height
2.8 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
0.7 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M4-0.70, Fastener Length 25 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 25 mm, Head Height 2.8 mm, Head Width 7 mm, Package Quantity 50