  • Mfr # M55010.040.0030
  • Zoro # G6203671
Thread Size
M4-0.70
Head Width
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55010.040.0030
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
30 mm
Head Width
7 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
2.8 mm
Head and Washer Height
2.8 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
0.7 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M4-0.70, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 2.8 mm, Head Width 7 mm, Package Quantity 50