  • Mfr # BULK-PT-ABS-13
  • Zoro # G1940892
Material
ABS
Color
Black
Shape
Round
Tensile Strength Rating
Good
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-PT-ABS-13
Country of Origin
China
Dimensions
Length
1 ft
Wall Thickness
0.13 in
Inside Dia.
1/4 in
Outside Dia.
1/2 in
Inside Diameter Tolerance
+0.012/-0.001 in
Inside Diameter
1/4 in
Outside Diameter Tolerance
+0.019/-0.006 in
Plastic Length Tolerance
Outside Diameter
1/2 in
Plastic Length
12 in
Details
Item
ABS Tube Stock
Material
ABS
Color
Black
Shape
Round
Tensile Strength Rating
Good
Standards
UL 94 HB
Max. Temp. (F)
190
Tensile Strength (PSI)
6200
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
Min. Temp. (F)
-40
Impact Strength (Lbs.)
5.6
Type
Machinability
Not Rated
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Plastic Hardness
Rockwell R105
Water Absorption
0.4 %
Plastic Clarity
Opaque
Maximum Temperature
190 Degrees F
Plastic Density
0.038 lb/cu in
Friction Coefficient
0.5
UV Resistant
No
Plastic Hardness Rating
Hard
Wear Factor
Fair
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
6,200 psi
Friction Rating
Slippery
Impact Strength
5.6 ft-lb/in
Poor
Comparable To
Absylux, Cycolac, Lustran, Polystone, Royalite
UV-Resistant
Not UV-Resistant
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Flexural Modulus
1,800 MPa
Wear Rate
Rockwell Hardness
105 HRR
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Shore Hardness
85 Shore D
Coefficient of Thermal Expansion
9 x 10^-5 K^-1
Dielectric Strength
22 kV/mm