  • Mfr # MA-28071X.98
  • Zoro # G3346417
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Black
Diameter
0.39"
Finish
Gloss Powder Coated
Height
1.30"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MA-28071X.98
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Base Dia. (In.)
Diameter
0.39"
Height
1.30"
Length
1.57"
Screw Length
63/64 in
Thread Size
#10-32
Overall Length
1.57 in
Height (In.)
1.14
Overall Height
2.28 in
Hub Height
0.95 in
Handle Length
1.57 in
Thread Length
0.98 in
Details
Color
Black
Finish
Gloss Powder Coated
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Carbon Steel
Style
Classic Ball
Type
Internal Thread, Stainless Steel Stud
Components
Steel
Handle
0 Degrees
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Features
High Strength, Instantly Adjustable to 20 to 45 Different Handle Positions Depending on Size
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Handle Type
Ball Knob
Handle Material
Zinc
Components Material
Carbon Steel
Thread Material
Steel
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Carbon Steel, Color Black, Thread Size #10-32, Thread Standard UNC, Screw Length 63/64 in, Overall Height 2.28 in, Overall Length 1.57 in, Thread Type External, Thread Pitch Not Applicable, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated, Seal Material Not Applicable