  • Zoro # G5127488
/ea
Key Features
Style
Heavy Duty
Screw Length
40.00mm
Length
118.00mm
Thread Size
M16
Diameter
33.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MA-39855
Zoro #
G5127488
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Screw Length
40.00mm
Length
118.00mm
Thread Size
M16
Diameter
33.00mm
Height
52.00mm
Overall Length
134.5 mm
Overall Height
127 mm
Base Dia. (In.)
Height (In.)
2.05
Hub Height
52 mm
Handle Length
118 mm
Thread Length
40 mm
Details
Style
Heavy Duty
Material
Steel
Color
Black
Type
Stud
Components
Steel
Item
Adjustable Handle
Finish
Black Oxide (Parts)
Knob Type
Ball Knob
Thread Type
External
Handle Type
Ball Knob
Components Material
Handle Material
Thread Standard
Metric
Features
Totally Enclosed Construction
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Steel, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 127 mm, Overall Length 134.5 mm, Thread Type External, Features Totally Enclosed Construction, Thread Pitch Not Applicable, Mounting Type Threaded Stud, Seal Material Not Applicable